• 0216 - 211 00 28
Geri

Pedodonti

Pedodonti, çocuk diş hekimliği olarak da bilinen diş hekimliğinin bir alt dalıdır. Pedodonti, bebeklikten ergenliğe kadar olan yaş grubundaki çocukların diş sağlığını ve ağız hijyenini inceleyen, teşhis eden, tedavi eden ve koruyan bir alandır.

Pedodontistler, çocukların diş gelişimini ve büyümesini izler, çocukların diş ve ağız sağlığını korumak için önleyici tedbirler alır ve gerekli tedavileri uygularlar. Pedodonti, çocukların ağız ve diş sağlığını korumak için önleyici tedbirlerin yanı sıra, çocukların diş çürüklerini tedavi etmek, diş travmalarını yönetmek ve diş anomalilerini düzeltmek gibi çeşitli konuları kapsar.

Pedodontistler, çocuklarla çalışırken özel beceri ve anlayış gerektiren bir alanda uzmanlaşmışlardır. Çocukların farklı duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarına uygun tedavi planları geliştirirler ve çocuklarla etkili iletişim kurarak tedavinin daha rahat geçmesini sağlarlar.

Pedodonti, çocukların diş sağlığını korumak için önemli bir rol oynar ve çocuklara erken yaşlardan itibaren düzenli diş hekimi kontrolleri yapılmasını ve sağlıklı ağız hijyeni alışkanlıklarının geliştirilmesini teşvik eder. Bu sayede çocuklar, yetişkinlik döneminde daha sağlıklı bir ağız ve diş sağlığına sahip olabilirler.