Skip links

Invisalign (Telsiz Ortodonti Tedavisi) nedir?

Invisalign tedavisi nedir?

Bilgisayar destekli ortodontik tedavi teknolojisi olan Invisalign, diş telleri kullanmadan benzersiz şeffaf plaklarla (hizalayıcılar) dişlerinizi düzeltmek için uygulanır. Invisalign’ın tercih edilmesinin en önemli nedeni diş çapraşıklıklarını düzeltirken ortodontik tedavi görüyor olmanın farkedilmemesidir.

Invisalign tedavimden önce tedavi sonucunu görmek mümkün mü?

Evet. Sanal ortamda tedavi planınız oluşturulduktan sonra tedavi sonucunu üç boyutlu olarak görebilirsiniz. Tüm tedavi süreci boyunca dişlerinizin hareketini sanal ortamda gözlemleyebilirsiniz.

 Invisalign tedavisi kimlere uygulanabilir?

Yetişkinlere, ergenlere ve çocuklara uygulanabilen ortodontik bir tedavidir. Ancak Invisalign tedavisine uygun olup olmadığınızı belirlemek için muayene olmanız gerekmektedir. Orta ve hafif diş çapraşıklıkları Invisalign ile tedavi edilebilir. Diş çekimi gerektiren ortodontik bir tedavi de Invisalign ile tedavi edilebilir. Diş çekimi ile bir Invisalign ile ilerlemeye sadece diş hekimi karar verebilir.

Çocuğum hangi yaşta Invisalign tedavisi görebilir?

Çocuğunuzun tüm süt dişleri düşmüş ve en azından ikinci azı dişleri kısmen sürmüş olmalıdır. Bu, kabaca çocuğunuzun 13 veya 14 yaşında olduğu dönemdir.

Invisalign tedavisinin en büyük avantajı nedir?
  • Invisalign tedavisinin en önemli avantajı günlük hayatınızı hiçbir şekilde olumsuz etkilememesidir.
  • Öncelikle Invisalign ağzınızda neredeyse hiç fark edilmez ve tedavi süresince kendinizden emin bir şekilde gülmeye devam edebilirsiniz.
  • Yemek yerken, içerken veya dişlerinizi fırçalarken tepsilerinizi kolayca çıkarabilir ve istediğinizi yiyebilirsiniz.
  • Tedavi metal kullanılmadan yapıldığı ve yumuşak tepsiler kullanıldığı için dişleriniz ve diş etleriniz tahriş olmayacaktır.
  • Invisalign hem ergenlere hem de yetişkinlere kolaylıkla uygulanabilir.
Invisalign tedavi sırasında ne sıklıkla kontroller olacak?

Aylık kontrolleriniz olacak. Her kontrolde size iki yeni şeffaf plak verilecektir. Şeffaf plaklar 15 günde bir değiştirilir. Örneğin tedaviniz için 24 plak üretilmişse tedaviniz 12 ay sürecektir.

Şeffaf plakları ne kadar süre takmalıyım?

Şeffaf plakları günde ortalama 20 saat takmalısınız. Bunları sadece yemek yerken çıkarmanız tavsiye edilir. Bunun dışında çok önemli durumlar olmadığı süre enn fazla 1 – 2 saat arasında çıkarabilirsiniz.

Bir şeyler içerken şeffaf plakları çıkarmam gerekir mi?

Plakları takarken ılık veya soğuk içecekler içebilirsiniz, ancak çay gibi sıcak içecekler içerken çıkarmalısınız. Invisalign tepsiler termoplastiktir ve bu nedenle ısı ile deforme olabilirler.

Invisalign tedavisi konuşmamı etkiler mi?

2-3 günlük adaptasyon süresinden sonra herhangi bir sorun yaşamazsınız. Bir toplantıda uzun bir konuşma yapacaksanız Invisalign tepsilerinizi 1 ile 2 saat arasında çıkarabilirsiniz.

Sorularınızı hızlıca cevaplamak için WhatsApp üzerinden bize anında ulaşabilirsiniz.