Skip links

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti; çene, diş ve yüz bozukluklarının teşhis, tedavi ve önlenmesi

Diş ve Çene Tedavisi

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti Nedir?

Ortodonti halk arasında ‘tel tedavisi’ olarak bilinmektedir. Ne var ki aslında ortodonti düzgün diş anlamını taşır. Ortodontik tedavi genellikle 9-14 yaş civarında başlamaktadır. Ortodonti çarpışık dişleri, dişler arasındaki boşlukları alt ve üst çene dengesizliklerini düzelten bir bilim dalıdır.

Hangi Durumlarda Ortodonti Tedavisi Uygulanır?

Ortodonti tedavi birçok nedenden dolayı yapılır. İlk neden estetik kaygıdır. Hastalar dişlerindeki çarpışıklığı düzeltmek isterler. Bunun yanında ortodonti tedavisi ağız hijyenine de katkı sağlamaktadır. Esas amaç hastayı düzgün bir diş yapısına kavuşturarak ağız hijyenini kolay bir şekilde sağlanmasıdır. Diğer bir neden de konuşma bozukluğunu düzeltmedir. Ortodonti tedavisi, çene eklemi problemi olan kişilere de büyük artı sağlar.

Diş Teli Taktırmak Acı Veren Bir Tedavi Şekli Midir?

Tellerin ağıza takılması sırasında kesinlikle bir ağrı hissedilmemektedir. Her tel tedavisinde belirli bir alışma dönemi vardır. Takribi 1 hafta içerisinde hasta diş tellerine uyum sağlar.

Ortodontik tedavi ne kadar sürer?

Diş teli tedavi süreleri vakadan vakaya değişiklik göstermektedir. Bu değişimde hastanın yaşı, ağız ve çene yapısı gibi faktörler belirleyicidir.

Sorularınızı hızlıca cevaplamak için WhatsApp üzerinden bize anında ulaşabilirsiniz.