• 0216 - 211 00 28
Geri

Invisalign hakkında bilmeniz gereken 9 şey

Hiç şüphe yok ki Invisalign son birkaç yılda büyük ilgi topladı ve pek çok kişinin ilgisini çekti.

Artık pek çok kişi görünmez diş tellerine aşinadır, ancak hepsinden önemlisi, geleneksel metal diş tellerine çekici bir alternatif olmaları ve bu nedenle özellikle yetişkinler arasında popüler olmaları nedeniyle. Ancak gençler de Invisalign fikrinden giderek daha fazla keyif alıyor. Ancak herkesin ağzından bir şey çıktığı anda, Invisalign tedavisini düşünen birçok kişinin kafasını karıştıran yanlış anlaşılmalar ve efsaneler kaçınılmaz olarak ortaya çıkar. Hala tereddüt edenler için şimdi biraz daha netlik sağlamak istiyoruz.

1. Invisalign’ın işe yaraması için diş tellerinin de takılması gerekir.

Invisalign diş tellerinin en çekici özelliklerinden biri çıkarılabilir olmasıdır. Sıradan diş tellerinden farklı olarak yemek yerken veya dişlerinizi fırçalarken bu süreçleri daha keyifli hale getirmek için kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Bu aynı zamanda tellere ve braketlere takılabilecek belirli yiyeceklerden kaçınma konusunda dikkatli olmanıza gerek olmadığı anlamına da gelir. Ancak tehlike tam da burada yatmaktadır. Etkili olabilmesi için atellerin günde en az 22 saat veya daha uzun süre kullanılması gerekir. Buradaki risk elbette son derece yüksektir; dişlerinizi fırçaladıktan sonra splinti tekrar takmayı unutursunuz veya daha rahat olduğu için bir günü splintsiz geçirmenize izin verirsiniz. Ancak etkili tedavi için bundan kaçınılmalıdır.

2. Dişler her yemekten sonra mutlaka temizlenmelidir.

Invisalign tedavisi için kapsamlı diş bakımı şarttır. Bu nedenle enfeksiyon veya diş çürümesi riskini en aza indirmek için büyük veya küçük her yemekten sonra dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmak da önemlidir. Unutmamanız gereken bir şey var: İdeal olarak diş tellerinin günde en az 22 saat takılması gerekir. Bu nedenle dişlerin arasına sıkışan yiyecek parçacıklarının diş sağlığını ne kadar olumsuz etkileyeceğini tahmin etmek çok kolaydır.

3. Gerçekçi beklentileriniz olsun.

Invisalign diş tellerinin normal diş tellerine alternatif olması, harikalar yaratabilecekleri anlamına gelmez. Elbette daha fazla konfor sağlar ve daha estetik görünür ancak çapraşık dişlerin düzeltilmesinin zaman aldığı gerçeğini değiştiremez. Invisalign tedavisinin süresi genellikle daha kısa olmasına rağmen yine de tedaviyle ilgili gerçekçi beklentileriniz olmalıdır. Birçok hasta, bazı durumlarda, asıl tedavinin bitiminden sonra, uyku sırasında takılan ve düzeltilmiş dişleri doğru konumda sabitleyen bir “üst splintin” hala gerekli olduğunu duyunca şaşırmaktadır. Bu nedenle Invisalign, anında sonuç veren sihirli bir çare olarak değil, sıradan diş tellerine rahat bir alternatif olarak anlaşılmalıdır.

4. Tedavi ağrısızdır (çoğu için).

Invisalign hastalarının %54’ü tedavi sırasında hafif ağrı yaşadığını belirtirken, %35’i herhangi bir ağrı yaşamadığını bildirdi. Çoğu zaman bu rahatsızlık, yeni bir splint çiftine geçildiğinde, istenen pozisyonu elde etmek için dişlerin farklı yerlerine baskı uyguladığından ortaya çıkar. İyi haber şu ki, bu belirtiler genellikle 2-3 gün sonra kaybolur ve yeni diş tellerine hızla alışırsınız.

5. Invisalign herkese göre değildir. Şeffaf diş telleri çoğu yanlış hizalanmış dişleri düzeltebilse de bazı durumlarda bunların da sınırları vardır. Örneğin Invisalign, hafif ila orta dereceli aşırı kapanış veya yetersiz kapanış vakalarını ve hatta diş boşluklarını tedavi etmek için idealdir. Aşırı kapanış veya yetersiz kapanış ya da dişlerin ileri derecede çarpık olması gibi ciddi ortodontik vakalarda klasik tedavi yöntemlerinin kullanılması tavsiye edilir.

6. İçkilerin lekelenmesi yasaktır.

Invisalign hastalarının sabah kahvesi tüketimini sınırlamak zorunda kalmasının iki nedeni vardır: Birincisi, kahve atellerin lekelenmesidir; ikincisi ise günlük kahve tüketimi, atelin çıkarılmasına izin verilen sürenin büyük bir kısmının kahveden sonra diş temizliğiyle geçmesini sağlayacaktır. Aynı durum çay veya kırmızı şarap gibi içecekler için de geçerlidir. Eğer istisnai olarak bu içeceklerden içecekseniz sonrasında dişlerinize bakım yapmayı unutmamalısınız.

7. Diş telleri diş macunu ile temizlenmemelidir.

Diş telleri dişlerin üzerine takılır ancak asla onlar gibi temizlenmemelidir. Diş macunu aşındırıcı maddeler gibi davranan maddeler içerdiğinden bunların kullanılması diş tellerinde bakteri birikmesine neden olabilecek kalıntılara neden olabilir. Bir süre sonra bu bakteriler hoş olmayan bir koku yaymaya ve splintin rengini değiştirmeye başlayabilir. Bunun yerine çıkarılabilir diş tellerini temizlemek için tereddüt etmeden kullanabileceğiniz yumuşak bir sabun kullanmalısınız.

8. Kilo kaybı olası bir yan faydadır.

Şu anda diyet yapanlar Invisalign’ın gerçekten de birkaç kilo vermeye yardımcı olabileceğini bilmekten mutluluk duyacaktır. Sonuçta diş teli takmak sizi yalnızca belirli zamanlarda yemek yemeye ve sağlıksız atıştırmalıklardan kaçınmaya zorlar. Her küçük çikolata parçasından sonra dişlerinizi fırçalama çabası, çoğu kişinin bara uzanmasını bile engeller ve böylece istemeden gereksiz kalorilerin önlenmesine yardımcı olur. Bu öz disiplinin sonucu