İnsanların kaç dişi var?

Kaç dişimiz var?

Dişler genel sağlığımız için hayati öneme sahiptir ve yiyecekleri ısırmamıza ve çiğnememize yardımcı olur.
Kaç dişimiz var diye hiç merak ettiniz mi? Cevap, yaş dahil olmak üzere pek çok faktöre dayanıyor. Çocukların ve yetişkinlerin farklı dişleri vardır.

Süt dişi

Bebeklerin dişleri doğmadan önce gelişmeye başlar, ancak çoğu durumda 6 ila 12 aylık olana kadar çıkmaz.

Çoğu çocuk, 3 yaşına kadar tam 20 süt veya süt dişine sahip olur. 5 veya 6 yaşına geldiklerinde bu dişler dökülmeye başlayarak yetişkin dişlerine yer açacaktır.

Süt dişleri ve bir bebeğin diş çıkarırsa nasıl anlaşılacağı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yetişkin dişler

12-14 yaşları arasında çoğu çocuk tüm süt dişlerini kaybetmiş ve yetişkin dişlerine sahip olmuştur.

Toplamda 32 yetişkin dişi vardır. Bunlardan yirmi yaş dişleri olarak adlandırılan son 4 tanesi, genellikle diğerlerinden daha geç, genellikle 17-21 yaşları arasında ortaya çıkar.

20 yaş dişlerinin çekilmesi

Düzgün veya hiç çıkmayan 20 yaş dişleri ağrılı olabilir ve çıkarılması gerekebilir.

Dişler nelerden oluşur?

Dişin diş etinin üzerinde görebileceğiniz kısmına taç denir. Bu sert, parlak emaye ile kaplanmıştır. Mine vücuttaki en sert maddedir ve dişin daha hassas olan iç kısımlarını korur.

Bunun altında, dişin çoğunu oluşturan hassas bir madde olan dentin bulunur. Dentin, mine kadar sert olmasa da sert bir maddedir.

Dentin, dişin pulpa adı verilen iç kısmını korur. Pulpa, her dişin kan kaynağının ve sinir uçlarının bulunduğu yerdir. Kan temini, dişleri canlı ve sağlıklı tutan şeydir. Sinir uçları beyne, sıcak ya da soğuk bir şey yediğiniz ya da çürük ya da hasarlı bir dişiniz olup olmadığı gibi mesajlar gönderir.

Pulpa, diş etinizin altında saklı olan dişin köküne kadar gider. Sement, dişin kökünü kaplar ve periodontal lifler dişi çene kemiğine bağlar.
Diş türleri

İnsanda 4 farklı diş türü vardır:
  1. Kesiciler – bunlar üst ve alt çenenizdeki 4 ön dişinizdir. Yiyecekleri kesmek ve doğramak için kullanılırlar.
  2. Köpek dişleri – bunlar keskin, sivri dişlerdir. Üst ve alt çenenizde kesici dişlerinizin her iki tarafında 1 tane var, toplam 4 tane yapıyorlar. Yiyecekleri yırtmaya yardımcı oluyorlar.
  3. Premolarlar – köpek dişlerinizin yanında küçük azı dişleriniz (biküspit dişler olarak da adlandırılır) vardır. Toplamda 8 küçük azı dişi var: 4 üst çenenizde ve 4 altta. Kesici dişlerinizden ve köpek dişlerinizden daha büyük ve geniştir ve yiyecekleri ezmek ve öğütmek için kullanılırlar.
  4. Azı dişleri – 12 azı dişiniz var: 6 üstte ve 6 altta, 4 yirmi yaş dişi içerir. Bunlar sizin en güçlü dişlerinizdir ve dilinizle birlikte çalışarak yiyecekleri yutmanıza yardımcı olur, güvenli bir şekilde yutulmaya hazır olana kadar ezin.
Sorularınızı hızlıca cevaplamak için WhatsApp üzerinden bize anında ulaşabilirsiniz.
WeCreativez WhatsApp Support
09:00 - 19:00 arası çevrimiçi
Alpi Diş Kaynarca
Çevrimiçi
WeCreativez WhatsApp Support
09:00 - 19:00 arası çevrimiçi
Alpi Diş Tuzla
Çevrimiçi
WeCreativez WhatsApp Support
09:00 - 19:00 arası çevrimiçi
Alpi Diş Pendik
Çevrimiçi
WeCreativez WhatsApp Support
09:00 - 19:00 arası çevrimiçi
Alpi Diş Kartal
Çevrimiçi